هر آنچه در مورد انواع پودر سنگ یا خاک سنگ معمولی و جوشقان و سنگ های نمره سفید و رنگی باید بدانیم

نقد و بررسی

هر آنچه در مورد انواع پودر سنگ یا خاک سنگ معمولی و جوشقان و سنگ های نمره سفید و رنگی باید بدانیم

بعضی از تولیدکنندگان یا فروشندگان پودر سنگ برای افزایش سفیدی در پودرهای نامرغوب، با اضافه کردن مقداری کربنات کلسیم یا همان پودر آهک باعث بهبود رنگ و سفیدتر شدن پودر سنگ می شوند و از طرفی به دلیل ارزان قیمت بودن پودر آهک محصولی ازران تر ارائه می کنند. این کار در واقع نوعی کم فروشی و تلقب در کار فروش پودر سنگ محسوب می شود چرا که علی رغم سفیدتر بودن پودر ارائه شده، در زمان استفاده مشکلات زیادی همچون ایجاد ترک و یا عدم چسبندگی را به همراه خواهد داشت. پس دقت داشته باشید که سفیدی بیش از حد نشان از کیفیت بالای پودر سنگ نیست و احتمال مخلوط بودن کربنات کلسیم یا پودر آهک در خاک سنگ وجود دارد.


" برای خرید آنلاین پودر سنگ می توانید به فروشگاه اینترنتی بازار سفید مراجعه نمایید "

پودر سنگ و انواع آن بسته به نوع کاربرد در تنوع مختلف و با قیمت های متفاوتی تولید و عرضه می گردد. خاک حاصل از شکستن سنگ های غیر آهکی به عنوان پودر سنگ در صنایع مختلف از جمله تولید سنگ های مصنوعی ساختمان، رنگ سازی، مجسمه سازی، خوراک پرندگان، پودرهای بندکشی و به عنوان مصالح ساختمانی در کاشیکاری و ساخت نمای رومی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد.

عموما انواع پودر سنگ یا آرد سنگ براساس منطقه و نوع سنگی که از آن استخراج می شوند نامگذاری می شوند. از انواع مرغوب پودر سنگ که کیفیت آن به رنگ کاملا سفید آن مربوط می شود، می توان به پودر سنگ جوشقان اصفهان و خاک سنگ الیگودرز اشاره کرد. انواع معمولی و ارزان قیمت پودر سنگ که عمدتاً برای کاشیکاری و زیرکار در ساختمان استفاده می گردد در معادن اطراف قم و ساوه و اراک تولید می گردد. این دسته از پودر سنگ ها به دلیل داشتن رنگ کرم یا خاکستری برای نمای ساختمان مناسب نیستند و لذا قیمت کمتری در بازار دارند. شرکت های معتبری همچون سپید پودر ساوه و شفق قم این گونه از پودرها را تولید می کنند.

بعضی از تولیدکنندگان یا فروشندگان پودر سنگ برای افزایش سفیدی در پودرهای نامرغوب، با اضافه کردن مقداری کربنات کلسیم یا همان پودر آهک باعث بهبود رنگ و سفیدتر شدن پودر سنگ می شوند و از طرفی به دلیل ارزان قیمت بودن پودر آهک محصولی ازران تر ارائه می کنند. این کار در واقع نوعی کم فروشی و تقلب در کار فروش پودر سنگ محسوب می شود چرا که علی رغم سفیدتر بودن پودر ارائه شده، در زمان استفاده مشکلات زیادی همچون ایجاد ترک و یا عدم چسبندگی را به همراه خواهد داشت. پس دقت داشته باشید که سفیدی بیش از حد نشان از کیفیت بالای پودر سنگ نیست و احتمال مخلوط بودن کربنات کلسیم یا پودر آهک در خاک سنگ وجود دارد.

به جز پودر سنگ های با کیفیت و مرغوب که رنگ کاملا سفیدی دارند، انواع متوسطی نیز در بازار وجود دارند که رنگ آنها کاملا سفید می باشد اما از مناطقی همچون جوشقان اصفهان تامین نمی شوند. این دسته از پودرها نیز در نمای ساختمان قابل استفاده هستند و بسیاری از اوقات تشخیص آنها از پودر سنگ جوشقان اصل برای مصرف کننده غیرممکن است و در عین حال قیمت کمتری نسبت به پودر جوشقان دارند. کارشناسان و افراد با تجربه در حوزه ساختمان استفاده از این نوع پودر سنگ را برای کاهش هزینه های ساخت پیشنهاد می کنند ولی در عین حال توصیه می کنند که برای دستیابی به کیفیت مطلوب تا 50% این نوع پودر سنگ با پودرهای مرغوبی نظیر جوشقان یا الیگودرز ترکیب شوند.

برای بندکشی در کاشیکاری نیز استفاده از ترکیب پودر سنگ و سیمان سفید به تنهایی و یا در کنار پودرهای رنگی متداول است. باید دقت داشت که استفاده از پودر سنگ های کاملا سفید و مرغوب سفیدی بندکشی را برای طولانی مدت تضمین نمی کند و در اثر نفوذ آلودگی با گذشت زمان بندکشی تیره و کثیف می گردد که می توان با تهیه دوغاب رقیقی از خاک سنگ و سیمان سفید هر چند سال یکبار به ترمیم بندکشی ها و ایجاد زیبایی در آنها اقدام نمود.

یکی دیگر از ویژگی های پودر سنگ یا خاک سنگ مرغوب اندازه ذرات و سایز آن می باشد. سنگ نمره مرغوب عموما باید کمتر از 5 میکرون باشد و حداقل دوبار سرند یا الک شده باشد. برای تمامی کاربردهای پودر سنگ بخصوص رنگ سازی بدون آهک بودن و اندازه ی بسیار ریز و یکنواخت اهمیت بالایی دارد. فقط پودر سنگ های مورد استفاده در زیرکار ساختمان سازی و کاشیکاری ممکن است با داشتن دانه های درشت بصورت پراکنده قابل استفاده باشد.

سنگ نمره، سایز بندی و انواع سنگ نمره مورد استفاده در نمای شسته یا نمای رومی

در ساخت نمای رومی ساختمان یا اصطلاحا نمای شسته در کنار پودر سنگ و سیمان سفید از دانه های خرده شده سنگ در سایزها و اندازه های مختلف بسته به نوع طراحی و سلیقه استفاده می گردد. سنگ های خرد شده در بازار به عنوان سنگ نمره که از نمره یک تا پنج شماره گذاری می شوند، خرید و فروش می شوند. این نمره گذاری براساس سایز سنگ های خرد شده می باشد. سنگ نمره 1 اندازه ای در حدود دانه های ماش و ارزن دارد و چون در تولید خوراک پرندگان برای ایجاد سهولت هضم نیز مورد استفاده قرار می گیرد به آن سنگ دانه مرغی نیز می گویند. سنگ نمره دو در حدود 2-5 میلی متر می باشد یا بطور سنتی به اندازه ی نخود در نظر گرفته می شود. اندازه سنگ نمره سه در حدود 5 تا 9 میلیمتر می باشد یا بطور حدودی در اندازه ی لوبیا. سنگ نمره 4 حدودا بین 9 تا 13 میلیمتر و یا به اندازه فندوق می باشد.  سنگ نمره پنج در حدود 13 تا 17 میلیمتر و یا به اندازه ی بادام می باشد.

سنگ های نمره براساس سلیقه می توانند به تنهایی و یا بصورت مخلوط با هم در نمای شسته مورد استفاده قرارگیرند. سنگ های نمره نیز مشابه انواع پودر سنگ بسته به معادن تولید انواع مختلفی دارند. سنگ نمره جوشقان، سنگ نمره قم و ... بطور معمول در نمای رومی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند.

سنگ های نمره به جز سفید براساس معادن و رنگ سنگ ها به انواع رنگی نظیر قرمز اصفهان، زرد الموت، سیاه و سبز قم و سایر رنگ ها تقسیم بندی می شوند که در هر رنگ از نمره یک تا پنج تولید می گردد. کاربرد عمده ی دیگر سنگ های نمره علاوه بر نمای شسته در تولید موزاییک و موزائیک سازی می باشد. بخصوص انواع بزرگ تر سنگ های نمره یعنی نمره های 3 تا 5 در تولید موزاییک استفاده می شوند.

در صورت نیاز به خرید پودر سنگ و انواع سنگ نمره با قیمت مناسب و کیفیت مطلوب می توانید با واحد فروش بازار سفید به شماره 02145125 در تماس باشید و یا برای خرید اینترنتی پودر سنگ به لینک زیر مراجعه نمایید.

https://bazarsefid.com/Search/%D9%BE%D9%88%D8%AF%D8%B1-%D8%B3%D9%86%DA%AF?cat=200

نظرات ( 0 نظر)

ثبت نظر جدید

مجله بازار سفید

بازار سفید وبسایت جامع بررسی، مقایسه، نمایش قیمت بروز و فروش آنلاین خدمات و مصالح ساختمانی است که مصرف کنندگان را بطور مستقیم به تولید کنندگان مصالح ساختمانی با بهترین کیفیت و اطلاعات بروز متصل می نماید.