فروش آنلاین مصالح ساختمانی و چالش های جذب مشتری اینترنتی در صنعت ساختمان

نقد و بررسی

فروش آنلاین مصالح ساختمانی و چالش های جذب مشتری اینترنتی در صنعت ساختمان

در سال های اخیر وبسایت ها و اپلیکیشن های مختلفی مدعی فروش آنلاین مصالح ساختمانی شده اند. بسیاری از این وبسایت ها متعلق به تولید کنندگان مصالح ساختمانی هستند که با هدف به روز ماندن در حوزه ی بازاریابی، اقدام به طراحی و راه اندازی سایتی برای فروش محصولات خود نموده اند و به دلیل صرف هزینه های زیاد طراحی و برنامه نویسی نسبت به اضافه کردن سایر اقلام ساختمانی به سبد محصولات اقدام نموده اند که با توجه به اینکه نگاه اولیه فروش آنلاین مصالح ساختمانی بصورت کلی نبوده است، هیچگاه از یک سایت تبلیغاتی متوسط، فراتر نرفته اند. 


 " برای خرید آنلاین انواع مصالح ساختمانی می توانید به فروشگاه اینترنتی بازار سفید مراجعه نمایید "

 

در سال های اخیر فروش آنلاین بسیاری از محصولات از جمله کالاهای دیجیتال و حتی محصولات سوپرمارکتی و اغذیه بسیار گسترش یافته است. فروش اینترنتی باعث ایجاد فضای رقابتی و شفاف در بسیاری از بازارها شده و همچنین با کاهش برخی هزینه های جانبی نظیر انبارداری، حمل و نقل و سود واسطه ها با عث شده تا در بسیاری از موارد محصولات با قیمت های کمتری به دست مصرف کننده برسد.

دیجی کالا بعنوان پرچم دار فروش اینترنتی در ایران توانسته در سال های اخیر بسیاری از اقلام مصرفی از بازار پوشاک گرفته تا بازار خودرو را به سبد خود اضافه کند. هرچند در برخی از این بازارها با صرف هزینه های هنگفت همچنان نتوانسته سهم قابل توجهی نسبت به رقبای سنتی داشته باشد ولی تاثیر بسزایی در تغییر فرهنگ خرید ایرانیان داشته است.

پیچیدگی ها و مشکلات فروش اینترنتی مصالح ساختمانی

در فروش محصولات مختلف بسته به نوع محصول با چالش های متفاوتی مواجه می شویم. مثلا در مورد پوشاک سایز، رنگ واقعی و مواردی نظیر تن خور لباس و ست کردن آن در هنگام فروش اینترنتی چالش بزرگی محسوب می شود یا در مورد محصولات سوپر مارکتی تاریخ انقضای محصولات و نحوه ی انبارداری از مواردیست که در فروش آنلاین براحتی قابل مدیریت نمی باشد. یا در مورد فست فودها و غذاهای گرم، سرعت و نحوه ی مطلوب ارسال باید مورد توجه قرار گیرد که بنظر میرسد اسنپ فود توانسته در این زمینه سرویس های باکیفیتی را ارائه نماید.

فروش اینترنتی مصالح ساختمانی نیز همچون سایر کالاها داری محدودیت ها و چالش های مختلفی در زمان خرید اینترنتی می باشد. یکی از تفاوت های اصلی مصالح ساختمانی با کالاهای دیجیتال، پوشاک و محصولات سوپر مارکتی، نسبت وزن به قیمت بالای مصالح ساختمانی می باشد. به این معنی که در کالای دیجیتال شما یک تلفن همراه به وزن تقریبی 300 گرم را به ارزش 10 میلیون تومان یا بالاتر خریداری می نمایید. این مثال در مورد پوشاک، بسیاری از محصولات سوپر مارکتی و فروشگاهی نیز صادق است.

نسبت وزن به قیمت بالای مصالح ساختمانی باعث می شود که فروش اینترنتی این محصولات با چالش های زیادی همراه گردد. گاهی به دلیل همین نسبت بالا، هزینه ی ارسال مصالح ساختمانی نسبت به خود کالا بسیار گرانتر می شود. و در بسیاری از موارد هزینه ی حمل تاثیر قابل توجهی در قیمت تمام شده ی کالا دارد و شما نمی توانید از ترفندها و سرویس هایی نظیر تحویل رایگان در فروش اینترنتی مصالح ساختمانی بهره مند شوید.

در بازار مصالح ساختمانی تهران و بسیاری از شهرهای دیگر،  فروش کالاهای ساختمانی بصورت عمده و خرده قیمت های متفاوتی دارند. بطور مثال قیمت 50 پاکت سیمان که از انبارهای مصالح فروشی تحویل می گردد با 300 پاکت سیمان که مستقیما از کارخانه سیمان ارسال می شود تفاوت قابل توجهی دارد. حال اینکه در سایر بازارها نظیر کالای دیجیتال، اغذیه یا پوشاک معمولا خرید عمده برای مصرف کننده مطرح نیست و این عامل نیز فروش آنلاین مصالح ساختمانی را پیچیده تر می کند.

نوع بازاریابی و فروش مصالح ساختمانی نیز تفاوت های زیادی با سایر کالاها دارد. در اغلب کالاها برندینگ تولید کننده و تجربه ی شخصی مصرف کننده نقش بسزای در انتخاب کالا دارد، در حالیکه در بازار مصالح ساختمانی، فعالیت بازاریابان، مشاوره و روابط آنها بصورت سنتی می تواند نقش تعیین کننده ای در انتخاب مصالح برای مشتریان عمده و سازندگان ساختمان داشته باشد. همین موضوع که بازاریابی مصالح را مبتنی بر روابط بازاریابان در بازار کرده است، سبب می شود که فروش و بازاریابی اینترنتی مصالح ساختمانی بدون در نظر گرفتن نقش بازاریابان سنتی بطور مطلوب صورت نگیرد.

تحویل فوری مصالح نیز چالش دیگریست که در بحث فروش آنلاین مصالح و تجهیزات ساختمانی همواره مطرح است. مدیریت ارسال آنلاین یک دوربین دیجیتال با لوازم جانبی به همراه یک تلفن همراه و ... یا یک عدد پیتزا همراه با نوشیدنی و سالاد به مراتب کار ساده تری است در مقایسه با ارسال لوازم و مصالح ساختمانی نظیر چند پاکت سیمان به همراه چند متر کاشی و مقداری ماسه بصورت فله! . چراکه علی رغم استفاده ی همزمان این کالاها با یکدیگر به دلیل ماهیت متفاوت آنها، هر یک از این محصولات از انبارهای جداگانه ای بارگیری می شوند و در بسیاری از موارد بارگیری همه ی این اقلام در یک خودرو امکان پذیر نیست و یا با هزینه های بالایی همراه است که محاسبه ی دقیق و منطقی آن بصورت آنلاین کار ساده ای نمی باشد.

رنگ، درجه کیفی، نوع بسته بندی، خدمات نصب، لوازم جانبی و بسیاری پارامترهای دیگر در تعیین قیمت نهایی مصالح ساختمانی مختلف بخصوص در بخش تاسیسات و نازک کاری، نقش تعیین کننده ای دارند. اعمال همه ی این پارامترها در زمان خرید آنلاین مصالح ساختمانی مسئله ی دیگریست که نمی توان بدون درنظر گرفتن آن فرآیند اینترنتی خرید را کامل نمود.

در سال های اخیر وبسایت ها و اپلیکیشن های مختلفی مدعی فروش آنلاین مصالح ساختمانی شده اند. بسیاری از این وبسایت ها متعلق به تولید کنندگان مصالح ساختمانی هستند که با هدف به روز ماندن در حوزه ی بازاریابی، اقدام به طراحی و راه اندازی سایتی برای فروش محصولات خود نموده اند و به دلیل صرف هزینه های زیاد طراحی و برنامه نویسی نسبت به اضافه کردن سایر اقلام ساختمانی به سبد محصولات اقدام نموده اند که با توجه به اینکه نگاه اولیه فروش آنلاین مصالح ساختمانی بصورت کلی نبوده است، هیچگاه از یک سایت تبلیغاتی متوسط، فراتر نرفته اند. تعداد دیگری از این سایت ها نیز فروشندگان و تجار ابزارآلات صنعتی هستند که بواسطه ی ارتباط خوبی که با بازار ساختمان دارند در پی راه اندازی سایت ابزارآلات، اقدام به فروش سایر مصالح ساختمانی می نمایند که این گروه نیز به دلیل عدم درنظر گرفتن مختصات محصولات مختلف عملا قادر به فروش آنلاین مصالح نیستند و صرفا بخشی از مشتریان تلفنی یا آفلاین ساختمانی را جذب می کنند. مشاهده شده که در برخی صنوف کالاهای ساختمانی، نظیر کاشی و سرامیک، برخی فروشندگان با تجربه و با دانش، همانطور که فروش کاشی و سرامیک را بصورت سنتی توسعه داده و کلینیک مصالح ساختمانی راه اندازی کرده اند، اقدام به راه اندازی و کامل کرد وبسایت هایی بصورت مشابه نموده اند. این دسته از گروه های قبلی موفق تر عمل کرده ولی باز هم به این دلیل که هدف کلان فروش آنلاین مصالح ساختمانی بصورت سراسری مدنظر آنها نبوده است، بسیاری از موارد و چالش هایی که مطرح شد را در طراحی سایت در نظر نگرفته اند.

گروه دیگری که طی سال های اخیر با رونق گرفتن بازار کسب و کارهای اینترنتی و استارتاپ های مختلف تلاش کرده اند به بازار ساختمان و مصالح ساختمانی وارد شوند و برای فروش اینترنتی مصالح ساختمانی به طراحی اپلیکیشن یا سایت اقدام نموده اند، برنامه نویسان و متخصصین نرم افزار می باشند، این دسته از افراد با توجه به تخصصی که در حوزه ی برنامه نویسی و فناوری اطلاعات دارند و از طرفی اطلاعات به روز و کاملی در خصوص سرویس های آنلاین فروش داشته اند تلاش های زیادی در جهت راه اندازی وبسایت ها و اپلیکیشن های فروش آنلاین مصالح ساختمانی انجام داده اند، اما این گروه ها نیز با توجه به اینکه دارای تجربه ی کافی و موفقی پیش از این در حوزه ی فروش مصالح ساختمانی نبوده اند و شناخت زیادی از مختصات فنی و تخصصی این بازار و بایدها و نبایدهای آن ندارند، صرفا توانسته اند وبسایت های نسبتا خوبی را طراحی کنند که علی رغم ظاهر خوب و مدرن و استفاده از ابزارهای به روز، کمترین موفقیتی را در فروش آنلاین مصالح ساختمانی ایجاد نکرده اند. دلیل این مسئله نا آشنایی این گروه از نوع بازار، فرهنگ بازاریابی در این حوزه و محدودیت ها و پیچیده گی های مصالح ساختمانی برای فروش اینترنتی می باشد. اما بطور کلی همه ی این گروه ها به تغییر فرهنگ این بازار و ایجاد تمایل بیشتر در مشتریان برای خرید آنلاین مصالح ساختمانی کمک کرده اند و در تسریع و ایجاد زمینه ی مناسب برای بهبود بازار فروش آنلاین مصالح و تجهیزات ساختمانی نقش داشته اند.

گروه بازار سفید که از اواخر سال 1395 بصورت تخصصی به بازار فروش مصالح ساختمانی ورود کرده و با بکارگیری ابزارهای لازم اقدام به فروش آنلاین نموده است، با بهره گیری از تیم برنامه نویسی با تجربه و خلاق در کنار متخصصین حوزه ی فروش مصالح ساختمانی و با تحقیقات کافی و استفاده از الگوهای مناسبی که در سایر کشورها تجربه شده است توانسته تمامی چالش ها و پیچیده گی هایی که در فروش اینترنتی این قبیل کالاها مطرح می باشد را حل نماید. وبسایت بازار سفید هم اکنون به عنوان بزرگترین وبسایت فروشگاهی مصالح ساختمانی و بانک اطلاعاتی یکپارچه در صنعت ساختمان توانسته با فروش انواع کالاهای ساختمانی، ابزارآلات، تجهیزات مورد استفاده در تاسیسات و فضای باز به تمام نقاط ایران بصورت خرده فروشی و عمده فروشی و با همکاری تولید کنندگان برتر مصالح ساختمانی اعتماد مشتریان در خرید آنلاین را تا حد زیادی تامین نماید و با تلاش تیم فناوری اطلاعات و گروه تامین و فروش با توجه به حجم خوب درخواست ها برای تامین مصالح ساختمانی از سایر کشورها، به زودی در بازار صادراتی و بخصوص کشورهای همسایه نیز بشکل مناسبی ورود خواهد کرد.

نظرات ( 0 نظر)

ثبت نظر جدید

مجله بازار سفید

بازار سفید وبسایت جامع بررسی، مقایسه، نمایش قیمت بروز و فروش آنلاین خدمات و مصالح ساختمانی است که مصرف کنندگان را بطور مستقیم به تولید کنندگان مصالح ساختمانی با بهترین کیفیت و اطلاعات بروز متصل می نماید.