سیمان پرتلند سفید چیست و چه تفاوتی با سیمان خاکستری یا سیاه دارد؟

نقد و بررسی

سیمان پرتلند سفید چیست و چه تفاوتی با سیمان خاکستری یا سیاه دارد؟

از سیمان‌ سفید برای ساخت موانع بزرگراه‌ها و برای اهداف تزئینی استفاده می‌شود، همچنین به‌طور گسترده‌ای برای ساخت سنگ‌های ریخته‌گری جذاب مورداستفاده قرار می‌گیرند.

این نوع سیمان در ساخت نمای شسته یا نما رومی ساختمان نیز استفاده می‌شود. با توجه به قیمت بالای سنگ نما استفاده از سیمان سفید مقرون ‌به ‌صرفه تر است. این نوع سیمان در ساخت فضاهای داخلی، روسازی دیوارها و … نیز کاربرد دارد.

از ترکیب پودر سنگ، چسب بتن و سیمان ‌سفید به‌عنوان پودر بندکشی بین درزهای کاشی و سرامیک نیز استفاده می‌گردد. همچنین در مجسمه سازی و ساخت مصنوعات تزئینی نیز سیمان سفید بسیار کاربرد دارد.


" برای خرید آنلاین سیمان می توانید به فروشگاه اینترنتی بازار سفید مراجعه نمایید "

 

سیمان پرتلند سفید همانند سیمان پرتلند معمولی تولید می شود. با این تفاوت که در مواد اولیه آن اکسید فلزات واسطه نظیر آهن وجود ندارد و به همین دلیل استفاده از خاک های رسی بعنوان مواد اولیه سیمان سفید محدود می گردد. اما به دلیل افزایش هزینه های تولید این نوع سیمان با حذف خاک رس، بطور ناگزیر از خاک رس که حاوی اکسید آهن می باشد استفاده می گردد و در عوض به آن کلرور کلسیم اضافه می گردد تا در زمان کلسیناسیون سیمان سفید، این ماده با اکسید آهن ترکیب شده و آهن موجود بصورت گار کلرور آهن از کوره سیمان خارج می گردد. در نتیجه رنگ سیمان با خروج ترکیبات آهن سفید می گردد. این نوع سیمان پرتلند نباید بیش از 0.02 درصد وزنی حاوی اکسید آهن باشد. لذا علاوه بر افزودن کلرور آهن به مواد اولیه سیمان سفید، پس از پخت نیز کلینکر آن را نیز با گچ آسیاب می کنند تا سیمان پرتلند کاملا سفید بدست آید. اضافه شدن گچ به ترکیب سیمان سفید باعث بهبود استحکام نیز می گردد. برای تولید سیمان های رنگی نیز کلینکر سیمان سفید را با حداکثر 2 درصد رنگ های معدنی یا پودر سنگ های رنگی ترکیب و آسیاب می کنند.

سیمان سفید انواع گوناگونی دارد که ماده اولیه همه آنها آهک می باشد. فرآیند تولید سیمان پرتلند سفید کمی پیچیده تر از سیمان خاکستری می باشد. رنگ تیره سیمان خاکستری که ناشی از سولفات های منیزیم و آهن می باشد در فرآیند تولید سیمان سفید باید رفع گردد. همچنین دوده ناشی از سوخت کوره ی پخت سیمان نیز می تواند موجب تیره گی رنگ سیمان گردد لذا برای تولید نوع سیمان باید از سوخت مناسب استفاده گردد تا دوده ی ناشی از احتراق به حداقل برسد. برای مثال گاز طبیعی سوخت مناسبی برای این کار می باشد.

خاک رس مورد استفاده در تولید سیمان سفید باید دارای حداقل میزان سولفات آهن و منیزیم و مقداری همواره کمتر از 8% باشد. کائون به عنوان یک رس سفید و ترکیباتی نظیر فلدسپار بعنوان گداز آور با رنگ سفید در تولید این سیمان بکار گرفته می شوند.

کاربردهای سیمان ‌سفید

از سیمان‌سفید برای ساخت موانع بزرگراه‌ها و برای اهداف تزئینی استفاده می‌شود، همچنین به‌طور گسترده‌ای برای ساخت سنگ‌های ریخته‌گری جذاب مورداستفاده قرار می‌گیرند.

این نوع سیمان در ساخت نمای شسته یا نما رومی ساختمان نیز استفاده می‌شود. با توجه به قیمت بالای سنگ نما استفاده از سیمان سفید مقرون ‌به ‌صرفه تر است. این نوع سیمان در ساخت فضاهای داخلی، روسازی دیوارها و … نیز کاربرد دارد.

از ترکیب پودر سنگ، چسب بتن و سیمان ‌سفید به‌عنوان پودر بندکشی بین درزهای کاشی و سرامیک نیز استفاده می‌گردد.

هنگام ساخت ملات سیمان‌سفید باید دقت لازم به عمل آید تا مصالح و دستگاه‌ها و قالب‌ها، دارای گردوغبار نشوند. قدرت چسبندگی و مقاومت سیمان‌سفید همانند سایر سیمان‌ها است. سیمان‌سفید خود انواع گوناگونی دارد و تمامی انواع سیمان‌سفید از آهک ساخته می‌شود.

شرکت های سیمان سفید بنوید و سیمان سفید ساوه از برترین تولید کنندگان این محصول می باشند که با قیمت ارزان و مناسبی این محصول را در پروژه های ساختمانی تهران، اصفهان و سایر شهرها به فروش می رسانند.

قیمت سیمان سفید نیز مشابه سایر مصالح ساختمانی متاثر از شرایط عرفی بازار و با نوسانی ناچیز در طول یکسال می باشد. برای اطلاع از قیمت و خرید این محصول و سایر مصالح ساختمانی می توانید به فروشگاه آنلاین مصالح ساختمانی بازار سفید مراجعه نمایید و یا با تلفن 02145125 در ارتباط باشید.

نظرات ( 1 نظر)

  1. چطور میشه سیمان سفید رو بصورت آنلاین خرید کرد؟

ثبت نظر جدید

مجله بازار سفید

بازار سفید وبسایت جامع بررسی، مقایسه، نمایش قیمت بروز و فروش آنلاین خدمات و مصالح ساختمانی است که مصرف کنندگان را بطور مستقیم به تولید کنندگان مصالح ساختمانی با بهترین کیفیت و اطلاعات بروز متصل می نماید.