آنچه درباره ی انواع فرغون ، کیفیت و قیمت آن در زمان خرید باید بدانیم

نقد و بررسی

آنچه درباره ی انواع فرغون ، کیفیت و قیمت آن در زمان خرید باید بدانیم

وزن فرغون، یکی از مهم ترین فاکتور های انتخاب آن می باشد، چرا که در زمان استفاده می تواند کاربری فرغون را محدود و یا با خسته کردن کاربر یا کارگر، کابرد فرغون را سخت نماید. مهمترین عامل تعیین کننده ی وزن فرغون، نوع و ضخامت ورق و شاسی بکار رفته در آن می باشد. هر چه ورق مورد استفاده ضخیم تر باشد، طبیعتاً وزن فرغون افزایش می یابد، هر چندد طراحی و مدل شاسی نیز می تواند تا حد زیادی وزن وارده به کاربر را کنترل نماید.


" برای خرید آنلاین فرغون می توانید به فروشگاه اینترنتی بازار سفید مراجعه نمایید "


شاید پس از اختراع چرخ، فرغون از اولین ابداعات بشر در بکارگیری چرخ جهت حمل بار بوده باشد، هر چند در گذشته قطعا شکل و جنس متفاوتی داشته اما کاربری اصلی فرغون بطور مشخص حمل بار با استفاده از یک یا دو چرخ و استفاده از خاصیت اهرم می باشد.

فرغون در امور ساختمانی دارای کاربردهای فراوانی نظیر حمل و جابجایی مصالح ساختمانی، انتقال مصالح به طبقات و حتی بکارگیری برای مخلوط سازی ملات نیز می باشد.

ویژگی هایی که در انتخاب فرغون باید مدنظر قرار بدهیم:

وزن فرغون، یکی از مهم ترین فاکتور های انتخاب آن می باشد، چرا که در زمان استفاده می تواند کاربری فرغون را محدود و یا با خسته کردن کاربر یا کارگر، کابرد فرغون را سخت نماید. مهمترین عامل تعیین کننده ی وزن فرغون، نوع و ضخامت ورق و شاسی بکار رفته در آن می باشد. هر چه ورق مورد استفاده ضخیم تر باشد، طبیعتاً وزن فرغون افزایش می یابد، هر چندد طراحی و مدل شاسی نیز می تواند تا حد زیادی وزن وارده به کاربر را کنترل نماید.

شاسی فرغون، فاکتور مهم دیگری در انتخاب فرغون با کیفیت می باشد، بطور کلی دو نوع شاسی در بازار ایران وجود دارد، فرغون با شاسی پروفیلی و فرغونهایی با شاسی لوله ای. تفاوت اصلی این دو شاسی در شکل سطح مقطع آنها می باشد. شاسی لوله ای مقطعی دایره ای شکل دارد و شاسی پروفیلی دارای مقطع مربعی شکل می باشد. در فرآیند تولید فرغون شکا دهی شاسی لوله ای راحتتر از شاسی پروفیلی انجام می گیرد و سرعت تولید شاسی لوله ای بالاتر بوده و ضایعات تولید آن کمتر است. از طرفی فرغون های ساخته شده با شاسی لوله ای به علت تماس پذیری بالاتر، در برخورد با سطوح احتمال آسیب بیشتری دارند. فرغون های ساخته شده با شاسی پروفیلی نیز عموما به مقدار ناچیزی وزن بالاتری نسبت به نمونه های با شاسی لوله ای، دارند. اما در یک مقایسه ی کلی نوع شاسی لوله ای یا پروفیلی تفاوت مهمی در انتخاب فرغون محسوب نمی شود و صرف نظر از سلیقه ی شما برای ظاهر فرغونی که انتخاب می کنید، فرغون هایی با شاسی لوله ای کمی ارزانتر از فرغون های شاسی پروفیلی هستند.

بالابر فرغون، در واقع نوعی آپشن در ساخت فرغون می باشد که قابلیت اتصال فرغون به بالابر را ایجاد می کند، به این صورت که با اضافه شدن میله ای لوله ای شکل به مرکز ثقل فرغون در لگن آن، که در انتهای آن یک حلقه وجود دارد، امکان اتصال قلاب بالابر به فرغون و جابجایی آن در طبقات ساختمان فراهم می گردد.

ضخامت ورق، پارامتر مهم دیگری در انتخاب و تعیین کیفیت فرغون می باشد. همانطور که در بررسی وزن فرغون گفته شد، ضخامت ورق فاکتور مهمی در کنترل وزن می باشد. از طرفی هر چه ضخامت ورق بالاتر باشد، دوام و مقاومت فرغون در دراز مدت را افزایش می دهد و عواملی نظیر پاره شدن ورق و یا سوراخ شدن لگن در اثر پوسیدگی و زنگ زدن دیرتر اتفاق می افتد. ولی همواره باید توجه داشت که بین دو فاکتور وزن و دوام فرغون بر اساس نیاز کاربر، فرغون بهینه با وزن مناسب و ضخامت ورق بهینه انتخاب گردد. در بازار فرغون های ساخته شده با ورق هایی با ضخامت 1.5 میلیمتر و کمتر را به عنوان فرغون سبک می شناسند، ضخامت ورق سبکترین فرغون ها از 0.5 میلیمتر کمتر نمی شود.

فرغون های اصطلاحا سنگین نیز با ورق هایی با ضخامت 1.75 تا 2.5 ساخته می شوند و در مصارفی که در آن مواد و مصالحی با وزن سنگین جابجا می شود، کاربرد دارند. باید دقت داشت که وزن بالای فرغون با ضخامت ورق بالا می تواند باعث استهلاک بیشتر چرخ و نیز خستگی کاربر گردد، لذا پیشنهاد می شود در کاربردهایی که مصالح ساختمانی معمول و با دانسیته ی نرمال جابجا می گردد، از انتخاب فرغون سنگین صرف نظر نمایید.

دسته ی فرغون نیز عامل دیگری است که در زمان انتخاب فرغون می تواند تعیین کننده باشد. بسته به اینکه شاسی فرغون لوله ای باشد یا پروفیلی شکل دسته تغییر می کند اما عموما با اتصال لوله به انتهای شاسی های پروفیلی نیز، در فرغون هایی با شاسی پروفیلی نیز از دسته ی لوله ای استفاده می گردد.

در فرغون های قابل اتصال به بالابر، نوعی از دسته به شکلی طراحی می شود که قابل جابجایی در موازات لگن فرغون بصورت کشویی باشد. این فرغون ها که با عنوان دسته کشویی در بازار معروف هستند، در انتقال مصالح ساختمانی در طبقات و با اسفاده از بالابر کاربرد فراوانی دارند، به این ترتیب که در زمان اتصال فرغون به بالابر، می توان دسته های آن را بصورت کشویی جمع کرد و از برخورد فرغون با دیواره ها در زمان بالا رفتن فرغون توسط بالابر جلوگیری نمود.

لاستیک و چرخ فرغون نیز از بخش های مهم و کلیدی در انتخاب یک فرغون با کیفیت می باشد. دو نوع لاستیک برای فرغون استفاده می گردد، لاستیک توپر و لاستیک همراه با تیوپ.

عموما در فرغون های سنگین که برای جابجایی موادی با دانسیته و نسبت جرم به حجم بالا استفاده می شود از لاستیک توپر استفاده می گردد و در فرغون های سبک و معمولی لاستیک تیوپی به دلیل داشتن وزن کمتر و سهولت کاربرد، به کار گرفته می شود.

لاستیک های چینی و ایرانی در ساخت فرغون بصورت متداول استفاده می گردند، لاستیک های ایرانی دارای کیفیت بالاتری نسبت به لاستیک های چینی هستند و برندهایی نظیر ایران یاسا و لاستیک یزد از برندهای با کیفیت تولید کننده ی لاستیک فرغون به شمار می آیند.

چرخ و اتصالات چرخ نیز که توسط کارخانه ی تولید کننده، طراحی و ساخته می شود نیز باید دارای کیفیت مطلوبی باشد تا فشار وارده به کاربر را به حداقل برساند و ساییده شدن و خرابی غیرمعمول لاستیک جلوگیری نماید.

اتصالات فرغون فاکتور بسیار مهمی در انتخاب فرغون محسوب می گردد. معمولا در محصولات با کیفیت، اتصالات فرغون توسط تسمه و یا میلگرد تقویت می شوند. به دلیل ضخامت کم ورق و شاسی مورد استفاده در ساخت فرغون، معمولا امکان ایجاد جوش هایی با مقاومت بالا محدود است، لذا برای افزایش سطح مقطع جوش، در محل های اتصال شاسی به لگن و در محل هایی که بیشترین فشار در زمان حمل بار بر شاسی فرغون وارد می گردد، به کمک جوش دادن تسمه یا میلگرد، فرغون تقویت می گردد.

رنگ فرغون شاید عاملی ظاهری و سلیقه ای و کم اهمیت بنظر برسد اما در فرغون های با کیفیت از رنگ های صنعتی و گاها کوره ای و با کیفیت بالاتر استفاده می گردد که صرف نظر از ظاهر فرغون، رنگ با کیفیت می تواند از خوردگی و زنگ زدگی آن جلوگیری نماید و با توجه به اینکه عموما مصالح ساختمانی همراه با آب و بصورت ملات توسط فرغون جابجا می شوند، رنگ کوره ای و با کیفیت می تواند، دوام فرغون در دراز مدت را تضمین نماید.

فرغون کشاورزی یا دامداری نیز یکی دیگر از فرغون می باشد که در کنار فرغون های معمول که کاربرد ساختمانی دارند، تولید می گردد. تفاوت اصلی فرغون دامداری با فرغون های ساختمانی در ابعاد و اندازه ی لگن آن ها می باشد که معمولا لگن هایی با ظرفیت 100 لیتر و بالاتر دارند، این در حالیست که فرغون های معمولی عموما حدود 60 لیتر حجم را جابجا می کنند. به دلیل ابعاد بالاتر لگن در فرغون های دامداری و کشاورزی، گاها این نوع فرغون را به دو چرخ طراحی و تولید می نمایند.

برای خرید فرغون با کیفیت و مناسب و با دوام، اگر به موارد یاد شده توجه نمایید، قطعا می توانید انتخاب مناسبی در بازار داشته باشید ولی بطور کلی فرغون هایی که بصورت کارخانه ای تولید می گردند، عموما کیفیت فنی بالاتری دارند و موارد یاد شده را به نحو مطلوبتری در ساخت فرغون بکارگرفته اند، لذا شما می توانید با خرید از برندهای معتبر بازار نظیر فرغون آذین ابزار، فرغون پارس یا آذر ابزار از خرید یک فرغون با کیفیت و متناسب با نیاز خود، اطمینان حاصل نمایید.

در فروشگاه اینترنتی مصالح ساختمانی بازار سفید شما می توانید انواع فرغون ساده، بالابری، دسته کشویی و دامداری را با شاسی لوله ای و پروفیلی، بصورت آنلاین برای تمام نقاط کشور سفارش دهید.

نظرات ( 0 نظر)

ثبت نظر جدید

مجله بازار سفید

بازار سفید وبسایت جامع بررسی، مقایسه، نمایش قیمت بروز و فروش آنلاین خدمات و مصالح ساختمانی است که مصرف کنندگان را بطور مستقیم به تولید کنندگان مصالح ساختمانی با بهترین کیفیت و اطلاعات بروز متصل می نماید.