سفال فوم دار یا عایق دار و سفال ساده در چه بخش هایی از ساختمان استفاده می شوند؟

نقد و بررسی

سفال فوم دار یا عایق دار و سفال ساده در چه بخش هایی از ساختمان استفاده می شوند؟

پیشنهاد می شود بسته به محل اجرای پروژه، فارغ از نوع مواد انتخابی برای اجرای دیوار و اینکه سفال فوم دار گزینه ی خوبیست یا نه، ابتدا نزدیک ترین منابع تامین را بررسی نمایید، ترجیحا از مصالحی نظیر سفال، بلوک سبک یا بلوک هبلکس استفاده کنید و برای ایجاد عایق حرارتی بهتر، از روش های نوین نظیر استفاده از پشم شیشه یا فوم جدا از دیوار اصلی استفاده نمایید.


سفال ساختمانی در کنار آجر و بلوک های سیمانی یا بلوک های هبلکس از مصالح ساختمانی متداول برای دیوارچینی در مراحل سفت کاری ساختمان می باشد.

قبل از پرداختن به ویژگی ها و مشخصات آجر سفالی بصورت اجمالی به مقایسه ی سفال با سایر مصالح ساختمانی نظیر بلوک سبک یا پوکه ای می پردازیم و در این مطلب بطور مختصر مزایا و معایب هر یک را مشخص می کنیم.

وزن هر یک از مصالح دیوارچینی پارامتر مهمی است که در انتخاب سفال یا بلوک یا سایر موارد باید در نظر داشته باشیم. آجر سفالی، بلوک سبک و مصالح نوینی نظیر بلوک های هبلکس همگی دارای وزن نسبتا کم و مناسب برای سازه های بزرگ می باشند. در مقایسه با این موارد، آجر فشاری، بلوک ماسه ای و آجر بهمنی وزن بالاتری دارند و سازه را سنگین تر می کنند، نسبت هزینه ی حمل با ازای مترمربع را افزایش می دهند و هزینه و زمان انتقال مصالح به طبقات را افزایش می دهند که در ساختمان های شهری و معمول کمتر مورد استفاده قرار می گیرند.

مقاومت سفال در مقایسه با بلوک سیمانی سبک بالاتر است در شرایطی که استحکام سفال کمتر از آجر فشاری و آجر بهمنی می باشد. البته پارامتر استحکام باید بصورت مهندسی و براساس نیروی شکست نسبت به ضخامت محاسبه گردد و نیازمند تست های دقیق در آزمایشگاه می باشد.

قیمت آجر سفال شاید مهمترین عاملی باشد که بسیاری از سازندگان ساختمان برای استفاده از آن به عنوان مصالح ساختمانی در دیوار چینی، به آن توجه می کنند این در حالی است که برای محاسبه ی دقیق قیمت لازم است چند پارامتر دیگر نظیر مقدار ضایعات، هزینه های حمل، سرعت اجرای کار، تاثیر مصالح بر کیفیت، مقدار مصرف مصالح بعدی و سرعت اجرای مراحل بعدی نظیر گچکاری و نسبت کیفیت به قیمت نیز به دقت در نظر گرفته شود.

این تصور که سفال فوم دار یا عایق دار میتواند تاثیر قابل توجهی در ایجاد عایق صوتی یا حرارتی ایجاد کند بسیار قابل بحث می باشد. هر چند سفال های تولید شده در بسیاری از کارخانجات تهران و شهرستان هایی نظیر یزد، اصفهان یا قزوین دارای فوم هایی با ضخامت های متفاوت هستند اما با افزایش روز افزون قیمت فوم، کاهش ضخامت فوم در سفال به جایی رسیده که امروزه در فضای حدودا 2.5 تا 3 سانتی متری در نظر گرفته شده برای فوم در سفال، فوم هایی با ضخامت 1.2 سانتی متر تعبیه می گردد. استفاده از فوم با هدف بهبود عایق حرارتی و ایجاد مزیت نسبی در برابر بلوک سیمانی سبک، می باشد. این در حالیست که عملا در صورت تست آزمایشگاهی این تاثیر چندان فاحش و قابل توجه نمی باشد ولی در کمال تعجب استفاده از سفال فوم دار به سازنده ها توسط ناظر الزام می شود در حالیکه هیچ کنترلی بر کیفیت یا ضخامت فوم مورد استفاده در مورد تولید کننده های سفال صورت نمی گیرد. لذا در صورتی که از سوی ناظر برای استفاده از سفال فوم دار تحت فشار نیستید استفاده از سفال عایق دار صرفا تا حد کمی ممکن است در دیوار عایق حرارتی ایجاد کند. لازم به ذکر است که فوم مورد استفاده در سفال تاثیر چندانی در ایجاد عایق صوتی ندارد.

 

حال این سوال مطرح است که در صورت استفاده از آجر سفالی در دیوارچینی، چگونه وضعیت عایق حرارتی در ساختمان را بهبود دهیم؟ برای ایجاد عایق حرارتی باید هدایت حرارتی کاهش یابد، هر چه مواد مورد استفاده در دیوار دارای تراکم بالاتری باشند، هدایت حرارتی بهتر اتفاق میوفتد و عایق ضعیف تری خواهیم داشت. مثلا در فلزات با کاهش یا افزایش حرارت در یک سمت، سمت دیگر دیواره یا قطعه ی فلزی بسرعت تغییر دما می دهد. لذا برای کاهش هدایت حرارتی باید تا جای ممکن از موادی با تراکم پایین و متخلخل یا پوک استفاده کنیم. راه دیگر دوجداره کردن دیوارها می باشد. مثلا می توان در اجرای تیغه 15 سانتی بجای استفاده از سفال 15 سانتی عایق دار، دو ردیف تیغه سفال 7 سانتی متری اجرا کرد و مابین دو جداره از یک ورق فوم با ضخامت 1 سانتی متر بصورت یک پارچه استفاده کرد. این روش با توجه به هزینه ی اجرا و مصالح قطعا کمی افزایش هزینه به دنبال دارد، اما می تواند به شکل موثری در کاهش هدایت حرارتی دیوار و افزایش عایق حرارتی، نقش داشته باشد.

به عنوان جمع بندی پیشنهاد می شود بسته به محل اجرای پروژه، فارغ از نوع مواد انتخابی برای اجرای دیوار، ابتدا نزدیک ترین منابع تامین را بررسی نمایید، ترجیحا از مصالحی نظیر سفال، بلوک سبک یا بلوک هبلکس استفاده کنید و برای ایجاد عایق حرارتی بهتر، از روش های نوین نظیر استفاده از پشم شیشه یا فوم جدا از دیوار اصلی استفاده نمایید. گاهی مدیریت هزینه در ساخت و ساز صرفا خرید مصالح ساختمانی ارزان تر نمی باشد و با یک نگاه مهندسی می توان با صرفه جویی در هزینه های حمل و نقل، استفاده از مصالح ساختمانی مرغوب و کاهش مصرف انرژی در طول کاربری سازه، هزینه ها را کاهش داد.

برای مشاوره و خرید آنلاین مصالح ساختمانی، می توانید از طریق بازار سفید به عنوان بزرگترین فروشگاه اینترنتی مصالح ساختمانی از قیمت به روز مصالح ساختمانی و مزایا و معایب آنها مطلع شوید و سفارش خرید خود را بصورت آنلاین برای نقاط مختلف کشور انجام دهید.

نظرات ( 0 نظر)

ثبت نظر جدید

مجله بازار سفید

بازار سفید وبسایت جامع بررسی، مقایسه، نمایش قیمت بروز و فروش آنلاین خدمات و مصالح ساختمانی است که مصرف کنندگان را بطور مستقیم به تولید کنندگان مصالح ساختمانی با بهترین کیفیت و اطلاعات بروز متصل می نماید.